Jak ošetřit nově položené parkety?

Nově položené parketové podlahy

Potřebujete obrousit novou parketovou podlahu a nevíte, jak začít? Máme pro vás návod, s jehož pomocí v několika jednoduchých krocích docílíte dokonalého výsledného vzhledu.

Nejprve je potřeba zarovnat všechna nerovná místa na podlaze. K tomuto účelu použijte příslušnou podlahovou brusku, se kterou přebrousíte celou plochu podlahy včetně míst podél zdí. K takovému broušení se dobře hodí materiály 2812 siaral a 2920 siawood zrnitostech 40 a 60 ve formě brusných pásů. 2812 siaral je profesionální zirkonové brusivo určené především na pásové broušení povrchů z tvrdého dřeva, překližky a parket, a to zejména díky robustnímu podkladu z plátna, vysoké odolnosti a silnému výkonu. Produkty z materiálu 2920 siawood se vyznačují velkým úběrem materiálu a dlouhou životností. Díky silnému plátěnému podkladu a optimálnímu rozmístění brusných zrn z korundu se brusivo může používat opakovaně a dlouhodobě.

Po vyplnění prasklin a dalších vad v podlaze a jejím zaschnutí znovu celou podlahu přebruste šikmo ke směru vláken, tentokrát pásy v zrnitosti 80 a 100. Následně plochu jemně přebruste kotoučovou bruskou. K jemnému broušení se ideálně hodí brusné kotouče z materiálu 1707 siapar v zrnitosti 120. Jedná se o výkonné brusivo s dlouhou životností, které je vhodné zejména pro broušení s rotačními bruskami. Pro použití na bruskách o průru 150 mm můžete použít také kotouče s odsávacími otvory v materiálu 1919 siawood.

Po důkladném očištění povrchu na něj rovnoměrně naneste základní vrstvu podlahového oleje nebo laku a nechte pečlivě zaschnout. Podle druhu použitého laku proveďte příslušné lakové broušení. Pomocí kotoučů z brusného rouna 6120 siavlies se zrnitostí very fine očistěte podlahu od vystouplých vláken. Toto brusivo se dokonale přizpůsobí broušenému povrchu, je velmi ohebné a brousí povrch stejnoměrně po celé jeho ploše.

Nakonec naneste druhou vrstvu oleje nebo laku a nechte dobře zaschnout. Pokud nanášíte podlahový olej, nechte ho několik minut působit, a poté setřete zbytky oleje čisticí utěrkou z mikrovlákna. A máte hotovo.